Strona główna RZESZÓW Rzeszów: Zabezpieczono nielegalne automaty do gry

Rzeszów: Zabezpieczono nielegalne automaty do gry

0
Reklama

Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej (KAS) z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu walczą z podziemiem hazardowym. Podczas działań w Rzeszowie  zatrzymali 7 nielegalnych automatów do gier hazardowych.

We wtorek, 10 kwietnia br. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z rzeszowskiej delegatury Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu prowadzili działania kontrolne na terenie Rzeszowa. W jednym z salonów gier na terenie miasta, mundurowi  przy udziale biegłego z Laboratorium Celno-skarbowego w Przemyślu zatrzymali 7 automatów do gier hazardowych  o wartości 84 tysięcy zł, a także znajdujące się w nich środki pieniężne.

W trakcie działań kontrolnych funkcjonariusze przeprowadzili eksperymenty procesowe  oraz przesłuchali osobę zajmującą się obsługą automatów. Automaty zostały zatrzymane do dalszego postępowania karnego- skarbowego i administracyjnego.

Reklama

To nie pierwsza taka akcja

Od początku tego roku, funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim zatrzymali łącznie 112 automatów,  działających wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych, z czego 53 maszyny zabezpieczyli  funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu. Z kolei bilans działań kontrolnych w tym zakresie w 2017 r. na terenie Podkarpacia to zatrzymanie  576 urządzeń do gier działających niezgodnie z ustawą o grach hazardowych, w wyniku czego wszczęto 245 postępowań karnych skarbowych i 435 postępowań administracyjnych. Nałożone kary wyniosły ponad 5,7 mln. złotych.

Ustawa reguluje prawo do gier

Zgodnie z nowelizacją ustawy o grach hazardowych, od 1 kwietnia 2017r. podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami gier.

Przepisy dopuszczają możliwość urządzania gier na automatach w salonach gier, ale ich wyłącznym organizatorem jest jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, wykonująca monopol państwa w tym zakresie.

Za nielegalną działalność związaną z grami na automatach grożą wysokie kary. Za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji kara wynosi 100 tys. zł od każdego automatu. Za nielegalne urządzanie gier hazardowych grozi też odpowiedzialność karno-skarbowa: kara grzywny, kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie te kary łącznie.

Nielegalny hazard organizowany jest często  przez grupy przestępcze, dla których stanowi źródło olbrzymich zysków. Osoby prowadzące nielegalne punkty gier często zamieszane są w inne przestępstwa. Nielegalny hazard ma też negatywne skutki społeczne tj. uzależnienie od hazardu osób niepełnoletnich i kontakt ze światem przestępczym.

KAS przypomina, że nielegalne praktyki hazardowe można zgłaszać za pomocą Krajowego Telefonu Interwencyjnego 800 060 000 lub drogą e-mail: powiadom-clo@mofnet.gov.pl. Każdy zgłoszony sygnał podlega wnikliwej analizie i wykorzystaniu. 

źr. KAS Podkarpacie

Reklama