Strona główna GŁÓWNA Relacja i fotogaleria z Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego

Relacja i fotogaleria z Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego

0
Reklama

Tysiące pątników wzięło udział w tegorocznym Wielkim Odpuście Kalwaryjskim.  Wypada on 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.  Odpust zaczyna się już 11 sierpnia i trwa aż do 15.  Do sanktuarium,  którego największym skarbem jest obraz Matki Boskiej Słuchającej, w tym roku przybyło ponad 40 grup pieszych, oraz niezliczona rzesza ludzi podróżujących autami i busami.

I  i II dzień odpustu

Pierwszego dnia, czyli, w piątek 11 sierpnia głównym wydarzeniem jest poświecenie szat Matki Bożej, którymi później przyozdobiona zostaje figura Matki Bożej Wniebowziętej.  O 18 odprawiona jest pierwsza odpustowa msza na galerii, w której homilię wygłosił O. Sławomi Zieliński, pełniący w tym roku funkcję kaznodziei odpustowego.
12 sierpnia jest dniem, w którym tradycyjnie już piesze pielgrzymki przybywają na Kalwarię. Powitalnej Mszy Świętej na galerii przewodniczył O. bp. Edward Kawa z Lwowa. Nagranie kazania:

Po  Mszy odbyła się procesja z figurą Matki Bożej Zaśniętej, a następnie całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Reklama

III dzień i Dróżki Matki Bożej

Niedziela rozpoczęła się Mszą Świętą o 7;00, po której rozpoczęły się Drużki  Matki Bożej. Podzielić je można na 2 etapy, pierwszym jest tzw. Pogrzeb, a drugim Wniebowzięcie.   Mszy o 18 przewodniczył Metropolita Przemyski abp. Adam Szal. W homilii podkreślił on piękno Maryi jako współpracowniczki w Bożym planie, oraz piękno jej udziału w życiu Kościoła.
Nagranie:

Dzień IV i Dróżki  Pana Jezusa.

14 sierpnia, czyli czwarty dzień Wielkiego Odpustu, to dzień w którym wspomina się mękę i śmierć Pana Jezusa. Tego dnia każda grupa pielgrzymuje już osobno. Ja wziąłem udział w Drużkach dla młodzieży, którym przewodniczył O. Marcin Buntov.  Mszy Świętej na galerii przewodniczył abp. Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.  Zwrócił on uwagę, że  Maryja jest arką przymierza nowego testamentu, ale tym razem już nie jako zapis na tablicy, ale jako żywy dowód miłości Boga do ludu.  Przypomniał on również o wielkich fanatykach Maryi, którzy odeszli w dzień lub przeddzień święta Wniebowstąpienia: a więc św. Stanisław Kostka, św. O. Maksymilianie Maria Kolbe, oraz ks. Ignacy Skorupka. Nagranie:
O 21 rozpoczął się koncert franciszkańskiego zespołu Fioretti, a o 23, procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej, przeniesionej do kaplicy św. Rafała.

Dzień V – 15 sierpnia, święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Pierwszym wydarzeniem tego dnia jest Msza o północy, odprawiana przez neobrezbiterów Franciszkańskich.  O 6:30 figura Matki Bożej Wniebowziętej została przeniesiona z powrotem do kościoła, o 7:00 odprawiona została Msza po której piesze pielgrzymki udały się w drogę powrotną.
Punktem kulminacyjnym całego odpustu była suma odpustowa, którą zwieńczyła procesja z Przenajświętszym Sakramentem. Mszy przewodniczył prowincjał zakonu franciszkanów w Polsce, O. Marian Gołąb. Nagranie homilii:

Reklama