Strona główna HISTORIA Krosno, Wróblik Królewski: Odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. Władysława Gurgacza

Krosno, Wróblik Królewski: Odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. Władysława Gurgacza

0
Reklama

W niedzielę, 19 listopada 2017 r., we Wróbliku Królewskim odbyły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy dedykowanej pamięci niezłomnego kapłana– ks. Władysława Gurgacza.  


Ks. Władysław Gurgacz urodził się 2 kwietnia 1914 r. w Jabłonicy Polskiej (powiat brzozowski). W 1931 r. wstąpił do nowicjatu jezuitów w Starej Wsi. W latach 1937–1939 studiował filozofię w kolegium jezuickim w Krakowie. Został wyświęcony na kapłana w 1942 r. na Jasnej Górze. Po wojnie, w czasach komunistycznego terroru, należał do niezłomnych bohaterów, którzy podjęli walkę o suwerenność kraju i polski honor. Od 1947 r. był przyjacielem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, a od 1949 jej formalnym członkiem. Ojciec Gurgacz sprawował moralną opiekę nad konspiratorami, odprawiał Msze Święte, spowiadał, objaśniał Ewangelię, ale przede wszystkim dbał o to, by działacze PPAN kierowali się etyką chrześcijańską. Ks. Gurgacz został zamordowany przez komunistów 14 września 1949 r.
Podczas uroczystości przytoczono wiele słów, które wypowiedział do swoich oprawców tuż przed śmiercią: 

– Jako kapłan, jako Polak jestem niewinny. Nie żałuję tego, co uczyniłem. Moje czyny są zgodne z tym, o czym myślą miliony Polaków (…) Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest śmierć? Wierzę, że każda kropla krwi przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy. Dokonał tego ks. prał. Tadeusz Kocór wraz z zaproszonymi gośćmi, wśród których były także osoby z rodziny niezłomnego kapłana. Następnie ks. prał. Tadeusz przewodniczył uroczystej Mszy Św. oraz wygłosił okolicznościowe kazanie. W słowach skierowanych do wiernych nawiązał do Ewangelii, która w liturgii dnia przypomina o talentach. Ukazał ks. Gurgacza jako piękny przykład realizacji talentów otrzymanych od Boga. Kaznodzieja stwierdził także, że śledząc życiorys ks. Władysława, można zachwycić się jego głęboką wiarą połączoną z umiłowaniem Ojczyzny i troską o każdego człowieka.


Dopełnieniem uroczystości sprawowanych we Wróbliku Królewskim była akademia przygotowana przez uczniów tutejszej Szkoły Podstawowej – poprzez recytowane teksty oraz wykonywane utwory muzyczne przybliżyli nie tylko osobę ks. Władysława Gurgacza, ale także oddali klimat czasów, w których żył i posługiwał ten niezłomny kapłan.
źr. przemyska.pl

Reklama
Reklama