Święta Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas wspólnego śpiewania kolęd. Dziś w dobie cyfryzacji i Internetu łatwo posłużyć się nagraniami kolęd i pastorałek, których można słuchać i śpiewać. Wiele kolęd i pastorałek śpiewanych jest w całej Polsce, a niektóre znane są tylko lokalnie.

Kolęda, która jako nowy gatunek przyszła do naszego kraju z Zachodu wraz z chrześcijaństwem, nie tylko zrobiła karierę, żyjąc i wciąż rozkwitając na nowo przez tyle setek lat. Przede wszystkim kolęda wtopiła się w świadomość narodu głęboko i niepodważalnie. Jak pisał Lucjan Rydel kolędy – „kantyczki to przecież jeden z najstarszych i najrzewniejszych pomników ducha narodowego, to jedno z najpiękniejszych natchnień ludowej pieśni polskiej.

Początkowo kolęda jako pieśń miała charakter świecki i ludowy. Wykonywana była pod oknami i kończyła się prośbą o datek. Ten typ kolędy podokiennej, wzbogacony z czasem między innymi o elementy ballady, przetrwał w Polsce do dziś na Rzeszowszczyźnie.Poniżej kilka naszych podkarpackich kolęd i pastorałek:

„Bóg się rodzi” autorstwa Franciszka Karpińskiego. Napisana w Dubiecku

„Przylecieli prześliczni anieli” z okolic Nienadowej

„Chrystus nam się narodził”. Kolęda prawdopodobnie pochodzi z Przeworska

„Zajaśniała śliczna gwiazda na niebie” z Przeworska

„Stała się nam dzisiaj wielka nowina” z Przeworska

„Cztery lata zawszem pasał” z okolic Pruchnika

„Stała nam się dziś nowina” z okolic Pruchnika, w wykonaniu zespołu Młoda Harta.

Jeśli znacie inne kolędy i pastorałki znane tylko w naszym regionie to podsyłajcie nam w komentarzach.