Strona główna GŁÓWNA Kalwaria Pacławska: 350 lat istnienia Sanktuarium

Kalwaria Pacławska: 350 lat istnienia Sanktuarium

0
Reklama

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej obchodzi jubileusz 350-lecia. 3 maja pod przewodnictwem abp Adama Szala odbędą się tam uroczystości dziękczynne, które poprzedzi 2-dniowe sympozjum.


Sympozjum otworzy Prowincjał o. Marian Gołąb. Pierwszego dnia będzie można usłyszeć m.in. ks. abp dr Adam Szal, który opowie o  wkładzie franciszkanów w życie duszpasterskie diecezji przemyskiej. Nie zabraknie odniesień do dzieł tworzonych przy Sanktuarium, znaczenia tego miejsca współcześnie i historycznie. Dr Bogusław Wójcik przybliży: „Przykłady działań operacyjnych organów bezpieczeństwa państwa polskiego wobec franciszkanów i pielgrzymów w Kalwarii Pacławskiej w latach 1944-1989″.
Organizatorami sympozjum są: Klasztor Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, Biuro Promocji Kultu męczenników Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego JP II w Krakowie, IPN Oddział Rzeszów i Uniwersytet Rzeszowski.

Ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej nazywana jest Jerozolimą Wschodu, a ze względu na obecność cudownego obrazu Jasną Górą Podkarpacia.
Z powstaniem Kalwarii wiąże się legenda, która mówi iż A. M. Fredro podczas polowania zapuścił się w głąb lasu w pogoni za jeleniem i w miejscu, gdzie dziś stoi kościół, miał ujrzeć między rogami tegoż jelenia jaśniejący krzyż. To wydarzenie miało go skłonić do zbudowania na tym miejscu kościoła, klasztoru i założenia tamże kalwarii, na wzór jerozolimskiej drogi krzyżowej. I tak, w Roku Pańskim 1665 na wzgórzu stanął kościół z klasztorem, a w 1668 r. do owego miejsca sprowadził Fredro Zakon Franciszkanów, który na wzór św. Franciszka, swojego założyciela, odróżniał się umiłowaniem Pana Jezusa Ukrzyżowanego i kult ten rozszerzał w Polsce od XIII wieku.
źr. franciszkanie.pl

Reklama
Reklama