Strona główna HISTORIA 75-lecie NSZ w Leżajsku

75-lecie NSZ w Leżajsku

0
Reklama

W ubiegłą niedzielę, w Leżajsku, odbyły się uroczystości 75-lecia powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Uroczystości zostały zorganizowane przez Młodzież Wszechpolską i Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.


Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w klasztorze O.O. Bernardynów w Leżajsku. Wybór miejsca nie był przypadkowy. To właśnie tam podczas drugiej wojny światowej, mieściła się jedna z głównych siedzib polskiego państwa podziemnego na Podkarpaciu. Mszę odprawił Abp. senior diecezji przemyskiej Józef Michalik. W kazaniu podkreślił ogromne znacznie wartości w życiu każdego człowieka i bohaterstwo polskiego podziemia podczas wojny, ze szczególnym podkreśleniem zasług NSZ. Dużą rolę podkreślił zagadnieniu miłosierdzia, także w życiu politycznym i społecznym. Wiele ciepłych słów powiedział też o organizatorach, czyli Młodzieży Wszechpolskiej.

https://www.youtube.com/watch?v=r3Y9jUuyyAE

Po mszy nastąpiła przerwa obiadowa, po której rozpoczęły się wykłady. Pierwszym prelegentem był dr hab. Krzysztof Kaczmarski, który omawiał zagadnienia związane z działalnością narodowych organizacji wojskowych na Rzeszowszczyźnie.

Reklama
https://www.youtube.com/watch?v=SDTh1bjgYyI

Drugim prelegentem był Karol Wołek, prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, który opowiadał o działalności związku. Oprócz wyżej wymienionych głos zabierali również kombatanci.  Całość zakończyła się uroczystym odśpiewaniem hymnu, a po nim również innych pieśni patriotycznych, w śpiewaniu prym wiodła 102-letnia kombatantka Maria Mirecka-Loryś.

Uroczystość zgromadziła wiele osób z całego Podkarpacia i nie tylko. Z ważniejszych gości wymienić należy abp Józefa Michalika, kombatantów Marię Mirecką-Loryś, por. Henryka Atemborskiego, posła Roberta Winnickiego i byłego posła Krzysztofa Bosaka. Obecni byli również włodarze miasta i powiatu w osobach burmistrza Jacka Stefańskiego, starosty Marka Śliża, czy sekretarza gminy Kuryłówka Romana Szałajko. Pojawili się także przedstawiciele rodzin żołnierzy walczących w Narodowej Organizacji Wojskowej na terenie ziemi leżajskiej.

Reklama