Strona główna PUBLICYSTYKA 11 podkarpackich miast zagrożonych marginalizacją

11 podkarpackich miast zagrożonych marginalizacją

0
Reklama

Niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe – wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk. Wśród zagrożonych znajdziemy 11 podkarpackich miast.

Miastem średnim określa się miejscowość posiadającą od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców oraz miasta 15-20 tysięczne, będące stolicami powiatów. W województwie podkarpackim pod tę kategorię przypada 13 z 51 wszystkich mających prawa miejskie.

Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN przeanalizował dane i obliczył ilu polskim miastom grożą zjawiska kryzysowe i marginalizacja.

Na liście 122 zagrożonych miast znalazło się 11 z Podkarpacia. Najbardziej zagrożone są miasta z południowej i wschodniej części województwa. Na 5. miejscu w rankingu znalazł się Przemyśl, tuż za nim Sanok, na 9. pozycji znalazło się Jasło, a na 11. Jarosław. Ponadto na liście znalazły się Mielec, Krosno, Dębica, Nisko, Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Przeworsk.
Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości. Autor analizy prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, w rozmowie z PAP zaznaczył , że niezależnie od metody i przyjętych wskaźników, a tych stosowano nawet kilkanaście, trzon miast, w których występują niekorzystne tendencje, zawsze był ten sam. „Najważniejsze wyzwanie rozwojowe Polski niewątpliwie związane jest z demografią”.
Zobacz pełną listę 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.
Źródło: samorzad.pap.pl

Reklama
Reklama