Strona główna POLSKA I ŚWIAT Od 1 grudnia zwolnienia lekarskie tylko elektronicznie

Od 1 grudnia zwolnienia lekarskie tylko elektronicznie

0
Reklama

Od 1 grudnia tradycyjne papierowe zwolnienia zastąpią zwolnienia elektroniczne.


O szczegółach wdrożenia systemu elektronicznych zwolnień lekarskich poinformowali w Rzeszowie podczas konferencji prasowej podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusz Cieszyński, wicewojewoda podkarpacki Lucyn Podhalicz, dyrektor rzeszowskiego oddziału ZUS Ewa Papiewska-Borkowska oraz dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj.
Według danych Ministerstwa Zdrowia od stycznia 2016 r. do 6 listopada br. lekarze wystawili 7,5 mln e-ZLA. Dziś już 49 proc. zaświadczeń lekarskich jest wystawianych przez lekarzy w formie elektronicznej. Od 1 grudnia 2018 r. elektroniczne zwolnienia lekarskie będą obowiązkowe.
 

e-ZLA

145,6 tys. lekarzy jest uprawnionych do wystawiania zaświadczeń lekarskich, z których blisko 105 tys. ma już elektroniczny profil niezbędny do wystawiania e-ZLA. Spośród 2,6 mln płatników składek (przedsiębiorców) 2 mln posiada profil na PUE ZUS, który umożliwia odbieranie e-zwolnień. Co ważne, swój profil ma 77 proc. płatników, którzy zatrudniają więcej niż 5 pracowników i są zobligowani do elektronicznego odbioru zwolnień.
 

Reklama

Na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu do wystawiania zwolnień jest uprawnionych 4,5 tys. lekarzy, natomiast profil zaufany na portalu PUE ZUS na ponad 3,1 tys. lekarzy. Odział ZUS w Rzeszowie prowadzi szereg działań promocyjno-informacyjnych na rzecz upowszechniania e-ZLA – organizuje szkolenia i warsztaty dla lekarzy w ich miejscach pracy lub w swojej siedzibie, wprowadził dodatkową usługę  doradca ds. e-ZLA, realizuje także tzw. „białe soboty”  czyli szkolenia dla lekarzy i asystentów medycznych (najbliższe 17 i 24 listopada)..
Lekarze wystawiają e-ZLA za pośrednictwem PUE ZUS  i tą drogą idą one zarówno do płatnika składek, jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do takiego zwolnienia ma również dostęp chory pracownik, który zarejestrował profil na PUE ZUS. Pracodawcy otrzymujący zwolnienia elektronicznie nie powinni oczekiwać od swoich pracowników papierowej wersji zaświadczenia lekarskiego.
 

Pracownik nie musi już sam zanosić

Jeżeli pracodawca założył swój profil na PUE ZUS, chory pracownik po wyjściu od lekarza nie ma już obowiązku dostarczenia zwolnienia do miejsca pracy, gdyż trafia ono do pracodawcy online w chwili wystawienia przez lekarza. W przypadku papierowej formy zwolnienia lekarskiego pacjent mający kilku pracodawców musiał każdemu z nich dostarczyć papierowy dokument ZLA. System e-ZLA zlikwidował ten problem – lekarz wystawia jedno zwolnienie, a z listy w systemie PUE ZUS będzie mógł wybrać te podmioty, do których zwolnienie pacjenta powinno trafić.
 

Będzie szybciej

Dzięki korzystaniu z Elektronicznego Zwolnienia Lekarskiego lekarze nie muszą ręcznie wypełniać druków w formie papierowej, co zabierało dużo czasu. W przypadku elektronicznych zwolnień lekarz wpisuje w systemie jedynie PESEL pacjenta, pozostałe dane identyfikacyjne z systemu informatycznego ZUS zapisują się w e-ZLA automatycznie. Lekarz wybiera jeszcze tylko kod tytułu choroby oraz okres niezdolności do pracy. Trwa to ok. 30 sekund. E-zwolnienie, które wystawi lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane. Dlatego lekarz nie musi dostarczać papierowych zwolnień do ZUS oraz przechowywać ich kopii. Nie musi też pobierać w placówkach ZUS bloczków formularzy ZUS ZLA. Wystawienie zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej umożliwia również lekarzom przegląd poprzednich zaświadczeń lekarskich, dzięki którym lekarz może uzyskać informacje o pacjencie: kiedy, na jaki okres i z powodu jakiego schorzenia zostały wystawione zaświadczenia lekarskie.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił lekarzom w grudniu ubiegłego roku bezpłatny i prosty w użyciu podpis elektroniczny, którym mogą sygnować każde e-ZLA.
 

Asystenci medyczni też mogą

Od 23 października także asystenci medyczni mogą wystawiać e-zwolnienia w imieniu lekarzy. Do grupy tej zalicza się m.in. pielęgniarki, ratowników medycznych czy sekretarki medyczne. Dzięki ich pomocy lekarz będzie mógł skupić swoją aktywność na wykonywaniu podstawowych czynności związanych z procedurami medycznymi, a techniczną stroną wystawienia e-ZLA zajmie się asystent medyczny upoważniony przez lekarza do wystawiania zwolnień i zarejestrowany w Rejestrze Asystentów Medycznych.
 
źr. ZUS, MZ 
 

Reklama